Maria Hamar
Maria brukar säga att hon är född med sitt hundintresse.
Från hennes tidigaste år i livet toppade ordet ”Hund” önskelistan, år efter år. Det var dock ingen hund i hennes paket; det var hundböcker. Det skulle dröja 17 år innan Maria fick sin första egna hund, och gissa om hon var efterlängtad! Vid det laget hade hon dessutom hunnit läsa mig igenom en hel del böcker – vilket hon är väldigt tacksam för idag.
Det var alltså år 1997 hunderiet började på allvar för Marias del. Hennes lilla goldenfröken Ronya och Maria skulle ju prova ALLT som hon hittills bara hade läst om! Året därpå fångades hennes brinnande intresse upp av brukshundklubben de gick på – och Maria erbjöds en instruktörsutbildning. Det blev startskottet på Marias hundutbildningar, och efter det har det bara rullat på. Genom åren har det blivit en stor mängd utbildningar av olika slag – och sökandet efter ny kunskap och utveckling är för Marias del ständigt pågående.
Att få sprida kunskap, inspiration och välmående i hundvärlden är något Maria verkligen brinner för! Eftersom kropp och knopp hänger ihop så jobbar hon både med hundens fysiska och psykiska hälsa, och har ett helheltstänk i allt hon gör. Maria har även sett till att få en bredd i sina utbildningar och erfarenheter – från exempelvis utbildningar inom friskvård, till diplomerad hundpsykolog.
Något av det mest intressanta och utvecklande hon har gjort genom åren är att hålla föreläsningar/ kurser/ läger/ vidareutbildningar med temat Hundspråk! Att få vara med om hur kommunikationen mellan hundar och dess ägare ökar när de tvåbenta bit för bit förstår vad deras hundar menar – det är för henne helt fantastiskt!
Det är även en av de delar som Maria är mest stolt över att ha arbetat fram själv, då hon har upplevt hur svårt det var att hitta utbildningsmöjligheter i just detta område – och hon anser att det är otroligt viktigt att denna kunskap sprids.
En annan del som Maria finner otroligt givande är när möjligheten att hjälpa ett enskilt ekipage ges. När en hund och dess ägare har hamnat i en situation de inte reder ut själva, söker hjälp, och man gemensamt sätter upp en målbild som man steg för steg tar sig till – den resan tycker hon är helt otrolig!
En tanke som Maria har tagit fasta på är att alla beteenden har en orsak. Detta är något hon alltid har med sig, och tycker är en viktig grundsten till att förstå varför en individ gör som den gör – och hur man därifrån kan hitta en lösning.
Vidare är det för Marias del både en förutsättning och en självklarhet att enbart använda positiva metoder. Detta är något som alltid genomsyrar hennes kurser, föreläsningar och läger. Det ska vara kul både att ha, och att vá hund!
Egna hundar har det blivit en del genom åren.
I nuläget har Maria en jaktlabrador som heter Brumma och är född -14, samt Golden Retrivern Lykke, född -19. Brummas stora passion i livet är specialsök, och Lykkes favoritsyssla är att träna rallylydnad och att bada gyttjebad.
I familjen finns även två grabbar (dvs människobarn) – Colin och Melvin. De har även två katter som bor hos dem (eller – de bor hos dem..). De har även ganska nyligen skaffat ett gäng hönor som förgyller vår vardag – både med ägg och belöningsbaserad träning!
Maria jobbar som hundpsykolog & instruktör på våra kurser på Kungliga Hundar.
Hundrelaterade utbildningar (ett urval) Instruktörsutbildning SBK
Allmänlydnadsinstruktör SBK
Valpinstruktör SBK
Lärling friskvård och rehab för hund, Aktiv Hund
Friskvård för hund, Aktiv Hund
Friskvård för aktiva/ arbetande hundar, Aktiv Hund
Massage och stretching, Aktiv Hund
Sökutbildning Personssök, SSHG
Sökutbildning Räddningssök, SSHG
Brukslydnad, Monika Schneider Klassén, SBK
Agilityinstruktör SBK
Hundinstruktör Påbyggnad, Hundskolan Skövde
Fördjupad Raskunskap, Hundskolan Skövde
Klickerspecial, Hundskolan Skövde
Diplomerad Hundpsykolog, Hundskolan Skövde
Hoppteknik, Eva Bertilsson
Analysvektyget ”Vem är hunden”, Ingela Dahlstedt
Hund i rörelse, Annika Falkenberg
Från belöning till belöning, Eva Bertilsson
Kreativ Hundförarutbildning, Game On Puppy
Harmoniska Möten, Eva Bertilsson
Rörelseanalys Hund, Annika Falkenberg
Specialsöksutbildning, Swedog
Certifiering Specialsök Vägglöss, DogPoint